Aktuality‎ > ‎

Zkoušíme digitální půst

přidáno: 12. 2. 2016 22:28, autor: Jindřich Strejček   [ aktualizováno 15. 2. 2016 1:22 ]
Minulou středu začala doba postní. Napadlo nás, že jako křesťanská škola bychom mohli vyzkoušet také nějaký půst. Poté, co nám na středečním slovíčku pan učitel Novák připomněl význam období předcházejícího Velikonocům, rozhodli jsme se pro netradiční půst od digitálních technologií. Většina žáků si dala předsevzetí omezit nějaké aktivity na počítači, tabletu nebo smartphonu. Mohlo se jednat o vynechání nějaké oblíbené hry, nepoužívání vybrané aplikace, omezení se v poslouchání hudby či používání sociálních sítí. Zazněla mírnější předsevzetí týkající se třeba jen omezení YouTube během víkendu. Někteří lidé byli radikálnější a rozhodli se výrazně omezit veškeré aktivity na počítači na delší dobu. Držíme palce. 
roce 2014 vydalo nakladatelství Synergie knihu Daniela Sieberga s názvem Digitální půst. Pracovník newyorské pobočky Googlu, který na vlastní kůži prožil, co znamená závislost na digitálních technologiích, v ní radí, jak tyto technologie používat, aby nenarušovaly sociální vztahy a prožívání hodnot, které jsou k mání jinde než ve virtuálním světě. Více viz článek na Technet.cz


Většina náboženství, když hovořila o postu, měla původně na mysli výraznější omezení se v jídle, které mělo být prostředkem k očištění, vnitřnímu obrácení k Bohu a osvobození. Křesťanský půst od masa teplokrevných zvířat měl navíc i rozměr zmírňování utrpení související se smrtí, které právě teplokrevná zvířata spolu s člověkem prožívají nejbolestněji. V současném pojetí křesťanského postu nemusí jít výhradně o zřeknutí se jídla, ale čehokoliv, co je v životě zbytečné nebo překážející realizaci nějaké vyšší hodnoty. 
Comments