Aktuality‎ > ‎

Přivítali jsme vlak Petra Ginze a přátele z Gymnázia Přírodní škola

přidáno: 22. 12. 2015 20:33, autor: Jindřich Strejček   [ aktualizováno 23. 12. 2015 0:16 ]
   
 Nenechali jsme si ujít jedinečný historický okamžik - první příjezdu vlaku, který dostal jméno po výjimečném židovském chlapci.  Vlak Petr Ginz přijel na děčínské hlavní nádraží poprvé 14.12. 2015 krátce po půl páté. Kromě ostatních pasažérů přijeli i naši přátelé z Gymnázia Přírodní škola, kteří významně pomohli rozšířit odkaz Petra Ginze  mezi žáky a studenty českých škol. Nyní přijeli podpořit svou účastí také vernisáž k začínající výstavě v děčínské synagoze. 
    Petr Ginz, se dostal do povědomí díky svým obdivuhodným lidským postojům v období holokaustu. V době, kdy byl spolu s dalšími židovskými chlapci nucen pobývat v Terezínském ghettu, nesl velmi statečně svůj úděl a na místo rezignace dále rozvíjel svůj velký tvůrčí talent a povzbuzoval k tomu i své vrstevníky. Vydával spolu s nimi časopis Vedem, který v jednotlivých článcích, obrázcích a básních zachycoval obavy, touhy a fantazie těchto pronásledovaných chlapců. 
    Zajímavostí vernisáže bylo kromě promítání obrazů ze života Petra Ginze a účasti významných osobností, včetně neteře samotného Petra Ginze, také vystoupení studentů spřátelené školy a jejího ředitele Františka Tichého, se kterým jsme se zas po dlouhé době mohli setkat. 


Jindřich Strejček, Marek Manojlín, Bára Jelínková
Comments