Aktuality‎ > ‎

Adventní a vánoční události ve škole Nativity

přidáno: 5. 1. 2014 12:06, autor: Jindřich Strejček   [ aktualizováno 6. 1. 2014 9:35 ]
Adventní trhy
Dne 19.12.2013 se uskutečnily adventní trhy Křesťanské základní školy Nativity. Tato akce proběhla již podruhé, opět s velikým úspěchem.

Ve škole Nativity neprobíhají adventní trhy tradičním způsobem, jako na jiných školách, kde se prodávají především výrobky dětí. U nás se do přípravy trhů zapojují žáci, jejich sourozenci, učitelé, rodiče, přátelé školy, zkrátka všichni, kteří mají něco společného se školou. Podmínkou je, že výrobky jsou ručně dělané. Většinou jsou velmi zdařilé, od vánočních dekorací, svícny a svíčky ze včelího vosku, zavařenin, medu, křížal, semínek květin, přes patchworkové výrobky, pletené ponožky, šperky a další. Zajímavostí byly kalendáře pro rok 2014 sestavené z výtvarných prací žáků školy. K dispozici bylo také Betlémské světlo, které přivezli a rozdávali skauti.

Adventní trhy zahájil pěvecký soubor školy Nativity několika vánočními koledami. Poté, co si hosté nakoupili a prohlédli výrobky, mohli si objednat kávu nebo čaj, chvíli posedět, popovídat a užít si příjemné vánoční nálady. U stolů je obsluhovali žáci školy, cukroví přinesli rodiče a učitelé.

Na adventní trhy se přišli podívat nejen rodiny a přátelé současných žáků, ale i bývalí absolventi a jejich rodiče. Všichni si společně vychutnávali příjemnou předvánoční atmosféru.
Jindřiška Vopatová

Projektový den Vánoce
Poslední den školy před vánočními prázdninami se tradičně konal v netradičním duchu. Projektový den Vánoce, jak si jej v Nativity uvykli nazývat, byl v letošním roce propojen tématem narození Ježíše Krista. Toto skutečně stěžejní téma Vánoc je pro školu Nativity významné také proto, že v angličtině v určitém smyslu koresponduje s názvem školy Nativity - Narození.

A jak projektový den probíhal? První dvě hodiny měli žáci možnost zúčastnit se postupně dvou ze čtyř nabízených workshopů, z nichž každý přibližoval téma "Narození" jiným způsobem. V historicko-geografické dílně se žáci seznamovali s historickým kontextem narození Ježíše Krista. Umělečtěji zaměření žáci se k tématu mohli přiblížit v hudební dílně skrze vokální interpetaci vybraných vánočních koled nebo prostřednictvím vizuálně prostorového ztvárňování astronomického úkazu vánoční hvězdy. Samotný fenomén vánoční hvězdy byl zkoumán a diskutován ve čtvrtém workshopu - tzv. Astro dílně. Po pauze věnované třídním besídkám  vyvrcholil projektový den realizací generálky živého betléma, na který se v době dílen připravovali ostatní žáci školy.


Živý betlém
s Nativity na Štědrý den
K myšlence pokusit se o něco takového dovedly jednoho z pedagogů školy dvě události loňského roku: narození vlastního dítěte a ustájení dvou oslíků v areálu Palme nedaleko školy. Více než o předvedení perfektně secvičeného vystoupení šlo o setkání, hru a meditaci nad událostí z počátku našeho letopočtu, která se v tomto provedení stala, minimálně pro jednu rodinu spřízněnou se školou Nativity, opravdu krásným počátkem Štědrého dne.
Jindřich StrejčekComments